25 May 2022
Öne çıkan gelişmeler

PAJK Koordinasyonu Aysel Doğan’a İlişkin Açıklama Yaptı

PAJK Koordinasyonu 11 Mayıs günü şehit düşen Kürt siyasetçi Aysel Doğan’a ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Kadın özgürlük mücadelemizin seçkin öncü militanı, büyük devrimci, hakikat savaşçısı,”Bir Lokma, Bir Hırka” felsefesinin sembolü, Dersim’in isyancı kadını Aysel Doğan yoldaşımızın kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşıyoruz.” denilen PAJK açıklamasında, amaçlarının zaferle sonuçlandırılacağı ifade edildi.

Bu temelde Aysel Doğan yoldaşımızın şehadeti karşısında saygıyla eğiliyor, özgürlük hayallerini mutlaka gerçekleştirmeyi bir borç biliyoruz. Aysel yoldaşımız şahsında tüm devrim şehitlerimizin yolunda soluksuz bir şekilde yürümeye devam edeceğimizi ve amaçlarını zaferle taçlandıracağımızı belirtiyoruz.

Başta Doğan ailesi olmak üzere tüm kadınlara ve Kürt halkına başsağlığı dilenen açıklamada, Aysel Doğan’ın özgür yaşamak dışında bir hayal kurmadığı, bedeli ne olursa olsun özgürlüğü sağlama temelinde mücadele yürüttüğü kaydedildi.

Kadın özgürlük mücadelesinde nasıl yaşanılması, nasıl direnilmesi ve nasıl devrimci olunmasının örnek isimlerinden olduğu ifade edildi.

Kürt halkı ve kadınların özgürlüğü için hesapsız bir katılım sergileyen Aysel Doğan’ın büyük emek sahibi olduğu belirtilen PAJK açıklamasında şunlar belirtildi

Aysel yoldaş cinsiyetçi, soykırımcı erkek egemen sisteme ve düşmana karşı da en radikal direnişin öncülüğünü yaptı. Sakine Cansız yoldaşın “Hep Kavgaydı Yaşamım” felsefesine yürekten inanarak kavgasız ve mücadelesiz tek bir an bile geçirmedi. Yeri geldiğinde barış için bedel ödemekten kaçınmadığı gibi yeri geldiğinde de düşmana karşı en keskin mücadeleyi vermekten bir an bile tereddüt duymadı.

Önder Apo’nun çağrısı üzerine büyük bir kararlılıkla ikinci Barış grubunda yerini alan Aysel Doğan’ın savaşın ve barışın bedelsiz olmayacağının tarihsel bilincini taşıdığını ifade eden PAJK,

daima savaşmayı yaşam gerekçesi haline getirdiğini aktardı.

PAJK açıklamasında, şehit Aysel Doğan’ın Alevi inancındaki özünü korumayı bildiği ifade edilerek, Önder Apo’nun fiziki özgürlüğü için yürüttüğü mücadeleye değinildi ve şöyle devam edildi.

Aysel Doğan yoldaş şahsında tüm Kadın Özgürlük Hareketi ve devrim şehitlerine Önderliğimizin fiziki özgürlüğünü sağlama, özgür bir gelecek ve Kurdistan yaratmanın sözünü veriyoruz. Tüm Kurdistan halkını ve Kürt kadınlarını Aysel yoldaşımızın da hayalini kurduğu gibi güçlü sahiplenmeye, kitlesel bir şekilde karşılamaya ve kucaklamaya çağırıyoruz.