25 May 2022
Öne Çıkanlar

Kayyum Karaloğlu’nun Amed’deki İzleri: Rant, Yolsuzluj, Şantaj

 

Belediyenin şantajla çalkalandığı bir dönemde görevden alınan DBB’nin gaspçı kayyumu Münir Karaloğlu, ihaleleri “dostum” dediği kişilere peşkeş çekti ve binlerce aileyi mağdur etti.

Faşist şef Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle, aralarında HDP’li belediyelere atanan gaspçı kayyumların da olduğu 10 ilin sömürge valisi görevden alındı ve 20 ilin ise değişti.

Mülkiye Başmüfettişi olarak merkeze çekilen ve yerine Mersin sömürge Valisi Ali İhsan Su’nun atandığı kayyumlardan birisi de AKP tetikçisi olarak tanınan Amed sömürge Valisi Münir Karaloğlu oldu. 10 Haziran 2020’de Amed’e atanan Karaloğlu, burada da birçok yolsuzluğa imza attı.

Kürtçe düşmanı olarak da ün yapan Karaloğlu, ilk iş olarak asimilasyon politikalarını derinleştirdi. Tabelalar başta olmak üzere birçok yerde Kürtçe isimleri kaldırttı.

Karaloğlu talimatıyla belediyede görev yapan müdürlüklerin çoğu değiştirildi ve bunlardan yüzde 80’i Amed dışından getirilen isimlerden oluştu.

Kayyumun ithal ettiği bürokratlar, kente gelmeden önceki görevlerinde 5 ile 7 bin arası değişen ücret alırken, belediyede atandıktan sonra 26 bin 500 TL ücretle çalıştıkları da bu süreçte ortaya çıktı.

Karaloğlu, ihaleler yoluyla belediye kaynaklarını peşkeş çekti. Çok sayıda ihaleyi, kentte aynı işi yapacak onlarca şirket olmasına rağmen pazarlık usulüyle Bolu ve Kocaeli merkezli şirketlere verdi.

Karaloğlu’nun altında imza attığı ve tepkilere neden olan işlerin başında ise, Amed Havalimanı mevkiinde bulunan Yonca Kavşağına diktiği “heykeller” oldu. Alandaki peyzaj çalışmalarıyla birlikte 4 milyon 412 bin TL’ye mal edilen heykelleri kaldırarak yerine çoban ile koyun heykelleri dikti.

Karaloğlu, bir yılı aşkın süre içerisinde “kentsel dönüşüm” adı altında Fiskaya, Ben û Sen ve Kayapınar’da binlerce evi yıkarak, halkı mağdur etti. Karaloğlu, kültür sanat çalışmaları için tasarlanan Sanat Sokağı’na asfalt dökerek, ağaçları kesti. Sokak, “kafeler sokağına” dönüştürüldü.

Gaspçı kayyum Karaloğlu, görevde kaldığı sürede adeta AKP Diyarbakır il başkanı gibi hareket etti. AKP’lilerle sık sık törenlerde boy gösterdi.

Yine tarihsel öneme sahip olan Kırklar Dağı’nda da Kürt düşmanı faşist şef Devlet Bahçeli’nin adına hatıra ormanı oluşturulmak istenmesinin önünü açtı.

Amed’deki Kürt çevre ve emek düşmanlığı saymakla bitmeyecek çok olan gaspçı kayyum Karaloğlu, rant içn kenti toptan yap-boz tahtasına dönüştürdü. Örneğin Bağlar ilçesindeki kavşağı iki yıl içinde üç kez yıktırıp yaptırdı.